Ki ne gondolt volna arra, hogy vajon olcsó vagy drága ajándékot válasszunk, midőn ajándékozásra adtuk a fejünket?
Mert bárki bármit mond, azért odafigyelünk arra a bizonyos árcédulára, vagy az is lehet, hogy mégsem?
Vannak olyan élethelyzeteink, amikor egyáltalán nem befolyásolja a pénzünk mennyisége, hogy olcsó vagy drága ajándékot válasszunk?
MIT JELENT AZ OLCSÓ AJÁNDÉK?
Ha elmegyünk a boltba, és ott veszünk egy túró-rudit a gyerekünknek, az vajon olcsó vagy drága ajándékot jelent? Az attól függ, nem? Ha egy hónapban veszünk neki egyet, az nem ugyanaz, mintha ezt minden egyes nap megtennénk. Könnyű fejszámolást végezve is ki lehet számolni, mit jelent nekünk egy ilyen finomság megvásárlása.
Vagy az is lehet, hogy ha a túró-rudit a gyerekünknek vesszük, az nem is számít ajándéknak?
Azt csak úgy levettük a bolt polcáról, és egyszer sem jut eszünkbe, hogy azon lamentáljunk, vajon ezzel olcsó vagy drága ajándékot választottunk-e?
AJÁNDÉK
De mi számít ajándéknak? Valamiféle kötelező jelleggel veszünk valamit, mint az évszázadokkal ezelőtt élt jobbágyok, amikor a földesúr valamilyen jeles napja alkalmából megajándékozták az ünnepeltet?
De az is lehet, hogy csak azért veszünk ajándékot, mert ezzel – mindenféle ellenszolgáltatás nélkül – ki szeretnénk fejezni a szeretett fél iránt érzett szeretetünket, avagy tiszteletünket?
DRÁGA AJÁNDÉK
Minden esetben pénzhez kötjük?
A bulvárlapok hasábjain gyakran találkozhatunk a sztárokról írt cikkekkel. A szerző leírja, pontosan milyen értékű házzal, luxusautóval, drágakővel, utazással fejezte ki a szeretetét a felesége, férje, gyereke, szülője, vagy akár a barátja iránt. Ott van az újságban, vagy most már online a számítógépünk vagy az okostelefonunk képernyőjén az a bizonyos szám, ami alapján eldönthetjük, hogy olcsó vagy drága ajándékot választott-e az a bizonyos híres ember.
De az ajándék ára meglehetősen viszonylagos. Manapság ha úgy gondoljuk, akár órákat is eltölthetünk a zuhany alatt, ha szeretjük a meleg víz ellazító hatását. Lehet, hogy a hó végi zárásnál egy jóval magasabb számot kapunk, de ez nem okoz nekünk problémát, mert amíg csobog a víz, még csak véletlenül sem gondolunk azokra a helyekre, ahol a csak az általunk kifolyatott víz megannyi ember szomját olthatta volna.
Ha a sivatagban egy, vagy két nap után víz nélkül gyalogolnánk, vajon mit nem adnánk annak az elfolyatott víznek egy parányi részéért.
És a víz nélkül túlélt napok számának növekedésével exponenciálisan nőne az akár csak kortynyi víz értéke.
Mit szólnánk, ha egy beduin ránk találna, és a kicserepesedett ajkunkhoz illesztené a vizes tömlőjét? Ha lenne választásunk, vajon a víz és egy valag pénz közül melyiket választanánk? Eszünkbe jutna akár csak egy pillanatig is, hogy – ha életben maradunk – a legközelebbi ajándékozásunk során az olcsó vagy a drága ajándék közül melyiket választanánk?
AZ AJÁNDÉK ÁRA VISZONYLAGOS
Mi magunk döntjük el, hogy mit tekintünk olcsó, és mit drága ajándéknak. Ha most reggel felkelnél az ágyadból, és a kertedben ásás közben feltörne a kőolaj, az mennyiben változtatná meg az ajándékozásról vallott nézeteidet? Lehet, hogy ezt megelőzően megnézted, milyen árú virágot vegyél a feleségednek, és abból is csak egy szálat vettél, zöld nélkül, és csak és kizárólag Nőnap alkalmából. Ha egy csapásra pénzben gazdag ember lennél, megváltoznának az ajándékozási szokásaid?
Lehet, hogy egy luxusautó meg se kottyanna, a garázsodban egymás mellett állnának a csoda járgányok. A világ minden neves luxusüdülőjében vennél egy ingatlant. Kikerülnél a pénz jelentette korlátok közül, és az olcsó és drága ajándék összevetésében csakis az utóbbit választanád. De még így is lennének olyan, pénzen nem megvehető dolgok a világodban, amire áhítoznál. Szerelem? Egy bizonyos társadalmi kör elismerése? Vagy akár egy szeretted súlyos betegségből való felépülése?
NA AKKOR MOST, MINDEZEK UTÁN OLCSÓ VAGY DRÁGA AJÁNDÉKOT VÁLASSZUNK?
Nézzük meg az ajándékozást egy kicsit más nézőpontból. Tegyük félre egy kicsit a pénzkötegeket. Van olyan ajándék, amit függetleníteni tudunk a pénz fogalmától? Olyan, aminek a szeretettünk ugyanúgy tudna örülni, mintha valami kézzel fogható dolgot kapott volna tőlünk ajándékba?
A gyereked a szobájában játszik. Szól, hogy játsszál vele. De te nem mész át hozzá. Mindig finoman lepattintod. Mert dolgod van. Meg kell még csinálnod holnapra a … Megint szól, hogy játsszál vele. Éppen legózik, és szeretné, ha csak úgy ott lennél vele. Megint nemet mondasz, de akár még az is megtörténhet, hogy bemész a szobájába, és leülsz mellé a szőnyegre. Csak annyi lenne a dolgod szülőként, hogy a gyerekedre figyelj, hogy megajándékozd a figyelmeddel, de nem teszed. Képtelen vagy rá. Mert neked dolgod van. Fontos dolgod. Felállsz, és kisétálsz a szobájából. Kifelé menet még visszaszólsz, hogy azonnal visszamész hozzá, de nem teszed.
Eltelnek az évek, és a fiad már nem mondja, hogy menjél be hozzá játszani. Lehet, hogy később észbe kapsz, és rájössz, hogy annak idején a figyelmed jelentette volna a gyereked számára a világ legdrágább ajándékát, és itt szó sem volt arról, hogy a lehetséges ajándékok közül most az olcsót vagy akár a drágát kérje tőled. Téged akart, mert számára a te lényed lett volna a legfontosabb és a világon a legdrágább, de nem kapta meg tőled. Helyette olyan dolgokat kapott – mintegy kárpótlásul – tőled, amik bár jó érzést keltettek benne, de mégsem pótolták mindazt, ami akkor igazán fontos lett volna.
Ilyen, később már nem pótolható, méregdrága ajándék a szeretteinkkel töltött idő. Mert a gyerek felnő, és kirepül a fészekből, és ekkor vesszük csak észre, hogy mennyire nem figyeltünk oda az orrunk előtt csillogó kincsekre, miközben az életünket feltettük a fejünkben keringő vágyálmok hajszolására és megszerzésére.
Jó hír, hogy sosem késő megállni, és odafigyelni azokra az emberekre, akik ott vannak körülöttünk, és szeretnek minket.